Zranění, nemoc a únava

Život dobrodruha nejsou jen písně a sláva. Unavíš se, zašpiníš si šaty. Ve skutečnosti by si mohl být zraněn nebo ještě hůře, zabit! Naštěstí, ze všech těchto problémů, můžeš být vyléčen. Dokonce i ze smrti. Proto čti dál ...

Zranění

Rány a nemoci způsobují "zranění": což se obvykle projeví dočasnou ztrátou Bodů zranění. Takže, počet tvých BZ udává tvoji schopnost vydržet zranění; viz. Body zranění (s. 6).

Pokud ti jakékoli zranění sníží počet BZ na 0 a méně, upadneš v nejbližší době do bezvědomí. Ale i záporné hodnoty BZ můžeš přežít ... pokud však zajdeš do krajností, riskuješ smrt. U průměrného člověka způsobí ztrátu všech BZ jeden nebo dva údery mečem nebo zásah jednou až dvěmi kulkami.

Obyčejné zranění: Ztráta Bodů zranění

Opakované poranění časem způsobí u každého nebo u čehokoli oslabení a zhroucení, dokonce i když není žádné zranění velmi vážné. Tabulka uvedená níže, shrnuje účinky malého nebo záporného počtu BZ. Všechny účinky jsou kumulativní.

Méně než 1/3 tvých BZ

Díky tvým zraněním se potácíš. Sníží se ti na polovinu Pohyb a Úskok (zaokrouhli nahoru)

0 BZ nebo méně

Jsi v bezprostředním nebezpečí zhroucení. Všechny účinky uvedené výše jsou v platnosti. Hoď si na začátku tvého příštího kola proti ZD, - 1 za každý celý násobek BZ, které jsou pod nulou. Neúspěch znamená pád do bezvědomí (nebo-li zastavení tvé činnosti, pokud nejsi naživu nebo nejsi při smyslech); viz. Znovunabytí vědomí (s. 30). Při úspěchu můžeš jednat normálně, ale každé kolo si musíš házet znovu, pokud chceš pokračovat v činnosti. Výjimka : Pokud si ve svém kole vybereš akci Nedělat nic a nepokoušíš se o žádné obranné hody, můžeš zůstat při smyslech, aniž bys musel házet. Házej jenom v kolech, během nichž se pokoušíš o hod na obranu nebo si zvolíš akci jinou než Nedělat nic.

-1×BZ

Všechny účinky uvedené výše jsou v platnosti. Okamžitě si hoď proti ZD nebo zemřeš. (Pokud neuspěješ pouze o 1 nebo 2, umíráš, ale nejsi mrtvý - viz. Smrtelná zranění, níže). Pokud uspěješ, můžeš stále mluvit, bojovat atd., tak jak je uvedeno výše (dokud neuspěješ v hodu proti ZD a nezhroutíš se). Házej tolikrát, kolikrát se tvůj počet BZ vejde do zranění. Tak zjistíš jestli utrpíš jedno nebo více zranění. Například, máš-li celkově 11 BZ, musíš si hodit na odvráceni smrti při -11 BZ. Pokud uspěješ, musíš házet znovu při -22 HP, -33 HP a tak dále ...

-5×BZ

Jsi okamžitě mrtvý. Ztratil jsi celkem šestinásobek tvých BZ ! Nikdo nemůže přežít takové zranění.

-10×BZ

Tvé tělo je úplně zničeno, pokud to ovšem dovoluje původ poškození - 200 bodů zranění šípy zanechá rozstřílenou, ale rozpoznatelnou mrtvolu; 200 bodů zranění způsobené ohněm nezanechá nic, kromě hromádky popela. Rozdílnost poškození těla může být důležitá ve světech, v kterých je možné vzkříšení, reanimation, atd.!

Šok

Při každém zranění, se ti snižuje hodnota OB a IQ díky ztraceným BZ - největší postih je -4, bez ohledu na závažnost zranění. Postih se projeví pouze v tvém dalším kole. Tento účinek zvaný "šok", je dočasný; tvé vlastnosti se vrátí k původním hodnotám v následujícím kole, poté co jsi utrpěl šok.

Šok ovlivňuje schopnosti založené na OB a IQ, ale nikoli aktivní obranu a další obranné reakce.

Závažná zranění

"Závažné zranění" je jakékoli jedno zranění, které ti způsobilo poranění za více než 1/2 tvých BZ. Každé závažné zranění vyžaduje hod proti ZD, aby jsi se vyvaroval sražení a omráčení (viz. níže).

Sražení a omráčení

Kdykoli utrpíš závažné zranění, musíš neprodleně provést hod proti ZD, jestli odoláš sražení a omráčení. V případě úspěchu, si neutrpěl žádný postih mimo normálního šoku.

Při neúspěchu, jsi omráčený; viz. níže. Padneš k zemi (pokud jsi již tak nebyl) a pokud jsi něco držel, upustíš to. Tento účinek se nazývá "sražení". Pokud jsi neuspěl o 5 nebo více bodů, nebo jsi měl kritický neúspěch, padneš do bezvědomí. Viz. Znovunabytí vědomí (níže). Pokud jsi omráčený, musíš si vzít v příštím kole akci Nedělat nic. Zatímco jsi omráčen, můžeš vykonávat libovolnou aktivní obranu, ale tvé hody na obranu mají postih -4.

Na konci tvého kola, si můžeš hodit proti ZD. V případě úspěchu se probereš z omráčení a můžeš jednat normálně v následujících kolech. V případě neúspěchu zůstáváš nadále omráčený; tvou další akcí musí být Nedělat nic, ale na konci tohoto kola si opět házíš ... a tak dále, dokud se neprobereš z omráčení.

Smrtelná zranění

Pokud se ti nepodaří hod proti ZD na odolání smrti o 1 nebo 2 body, nepadneš mrtev, ale utrpíš "smrtelné zranění". To je tak těžké zranění, že tvoje vnitřní poranění tě mohou nakonec zabít, i když je zastaveno krvácení.

Pokud jsi smrtelně raněn, okamžitě musíš zastavit jakoukoli svou činnost. GM rozhodne, jestli zůstaneš při vědomí nebo ne. Pokud utrpíš další zranění a musíš si házet proti ZD, aby jsi odolal smrti, každý neúspěch tě zabije.

Když jsi smrtelně raněný, musíš si házet proti ZD každou půlhodinu, aby jsi se vyvaroval smrti. Při jakémkoli neúspěchu jsi mrtev. Při úspěchu skomíráš další půlhodinu - potom házíš znovu. V případě kritického úspěchu se, jako zázrakem, vyvázneš z této situace: dále již nejsi smrtelně raněn (ale stále jsi neschopný činnosti). Ze smrtelného zranění se můžeš dostat také díky úspěšnému hodu proti ZD, vždy, když se ti dostane lékařského ošetření nebo magického uzdravení, které ti vyléčí libovolný počet Bodů zranění - i když jsi pořád v záporných hodnotách.

Pokud se uzdravíš ze smrtelného zranění, házej proti ZD. Při nezdaru, ztratíš nastálo jeden bod ZD. Při kritickém neúspěchu může GM požadovat vhodnou nevýhodu (s. 10) nebo nějaký jiný účinek (např. snížení vzhledu kvůli zjizvení).

Smrt

Když je tvá postava zabita, můžeš si ještě přát sledovat její další zranění. V některých futuristických a magických světech, může být mrtvý oživen okamžitým ošetřením, dokud je její tělo z větší části nedotčeno (není zraněno za více jak -10×BZ).

Setnutí hlavy, podříznutí, atd. může zabít každého, bez ohledu na ZD a BZ. Pokud je napadena bezmocná nebo bezvědomá postava zřetelně smrtelným způsobem, je namístě mrtvá. Neobtěžuj se házením na zranění, výpočtem zbývajících BZ apod. Předpokládej, že zranění kleslo na -5×BZ.

Toto pravidlo se neaplikuje jen na nic netušící oběti. Pokud se připlížíš ze zadu ke strážci s nožem, nemusíš ho automaticky zabít. Hra je tím realističtější. Protože je to neočekávaný útok, neudělá úder do zadu: ale udělá rozhodnou zteč! Tvůj hod na útok bude skoro jistě úspěšný. Tvá oběť se nebude vůbec aktivně bránit. Pravděpodobně způsobíš dostatečné zranění na to, aby jsi ho učinil neschopným nebo ho zabil. Ale není to samozřejmé.

Pokud je PC nebo důležitá NPC zabita v naprosto nejneočekávanější chvíli, měl by GM povolit "akci umírání". Pokud je to poslední rána nepřítele, neměla by trvat déle než kolo. Pokud se jedná o poslední slova před smrtí, měl by GM trochu natáhnout čas za dramatickým účelem. To sice nemá nic společného s realismem, ale je to pěkné.

Uzdravení

Pravidla pro zranění se mohou zdát krutá, ale nezoufej ... může ti být lépe.

Znovunabytí vědomí

Neúspěch při hodu proti sražení o 5 a více bodů, neúspěšný hod proti ZD na setrvání při vědomí, pokud máš 0 a méně bodů BZ a mnoho dalších věcí tě může uvrhnout do bezvědomí. Je povinností GM rozhodnout, zda jsi skutečně v bezvědomí nebo jen zmíraný bolestmi a zraněními - ale tak či tak, nemůžeš nic dělat. Vědomí nabudeš následovně:

Přirozené uzdravení

Odpočinek ti umožní získat nazpět ztracené BZ, kromě typů poranění, které se vysloveně přirozeně nehojí (například Choroba , s. 32). Na konci každého odpočinkového dne, během něhož jsi měl dostatek potravy, proveď hod proti ZD. Při úspěchu si uzdravíš 1 BZ. GM může udělit postih, pokud byly podmínky špatné nebo bonus, pokud byly podmínky velmi dobré.

První pomoc

Dva hlavní způsoby užití dovednosti první pomoci jsou obvazování a léčení šoku. Vyvinout tlak nebo zastavit krvácení trvá asi jednu minutu. To uzdraví 1 BZ.

Po obvázání, si může ošetřovatel vzít více času na aplikaci propracovanějšího obvazu a léčení oběti ze šoku. Musí udržet oběť v teple, v pohodlí, v klidu a tichu. Po čase potřebném na první pomoc, uvedeném v tabulce první pomoci, níže, si může ošetřovatel znovu hodit na dovednost první pomoci.

Při úspěchu léčivých hodů si oběť uzdraví tolik BZ, kolik je uvedeno v tabulce - nejméně 1 BZ. Kritický úspěch uzdraví maximální počet možných BZ! Tento hod v sobě zahrnuje také 1 BZ za obvázání; tedy hod 1 BZ neuzdraví již žádné další BZ.

V případě kritického neúspěchu, ztratí oběť 2 BZ namísto vůbec nějakého uzdravení BZ.

Tabulka první pomoci
Úroveň technologie Čas potřebný na oběť Uzdravené BZ
0-1 30 minut 1k-4
2-3 30 minut 1k-3
4 30 minut 1k-2
5 20 minut 1k-2
6-7 20 minut 1k-1
8 10 minut 1k
9+ 10 minut 1k+1

Únava

Běhání nebo plavání dlouhých vzdáleností způsobí lapání po dechu a mnoho jiných věcí, které zapříčiňují "únavu": dočasnou ztrátu Bodů únavy. Tvůj počet Bodů únavy (BU) je na začátku roven tvému ZD. Tak jako zranění přestavuje fyzický úraz a odebírá BZ, tak únava představuje ztrátu energie a snižuje BU. Když ztratíš BU, zaznamenej si to ve svém deníku postavy.

Ztráta bodů únavy

Seznam uvedený níže shrnuje účinky malých a záporných hodnot BU. Všechny účinky jsou kumulativní.

Méně než 1/3 tvých BU

Jsi velmi vyčerpaný. Máš poloviční Pohyb, Úhyb a SL (zaokrouhluj nahoru ). Nejsou však ovlivněny vlastnosti založené na SL, jako je BZ a zranění.

0 BU nebo méně

Jsi na pokraji zhroucení. Pokud budeš vystaven další únavě, každý BU, ti způsobí také zranění za 1 BZ. Aby jsi mohl dělat něco jiného než jen mluvit nebo odpočívat, musíš si hodit proti Vůli; v boji si házej před každým manévrem, pokud se pokoušíš o jinou akci než Nedělat nic. V případě úspěchu, můžeš jednat normálně. Pokud se topíš, můžeš pokračovat v boji, ale obvykle za každý ztracený BU utrpíš zranění za 1 BZ. Při neúspěchu se zhroutíš, jsi neschopný ničeho, a nesmíš nic dělat, dokud se nedostaneš do kladných hodnot BU.

-1×BU

Upadneš do bezvědomí. Zatímco jsi v bezvědomí, obnovují se ti ztracené BU, jako by jsi normálně odpočíval. Jakmile dosáhneš kladných hodnot BU, probudíš se. Počet tvých BU nemůže být nikdy menší než je tato hranice. Za touto hranicí ti jakákoli únava odebere namísto BU tvoje BZ!

Kolik únavy

Následující činnosti mají většinou za následek ztrátu BU.

Boj

Jakákoli bitva, která trvá déle než 10 sekund si vyžádá BU - když bojuješ za svůj život, vynakládáš velmi rychle svou energii! Ti, kdo neprovádí žádný útok nebo obranné hody během boje, se této únavě vyhnou. Ale ostatní činnosti (např. vyvolání kouzla) vyžadují stále určitý počet BU. Na konci bitvy určíš vynaloženou námahu jako 1 BU plus počet BU rovný tvému naložení.

Tato únava je za bitvu, ne za každých 10 sekund bitvy. Velmi dlouhá bitva může unavit více (rozhodne GM), ale to by musela trvat 2 nebo 3 minuty (od 120 do 180 kol!) než by jsi musel vynaložit nějaké BU navíc. A to je realistické.

Pochod

Vynaložíš stejný počet BU jako při boji v bitvě, ale přiděl si je za hodinu putování; např. jedna hodina pochodu s lehkým naložením stojí 2 BU.

Přílišná námaha

Přepravování více než velmi těžkých břemen, nebo tlačení/táhnutí velmi těžkých nákladů vyžaduje 1 BU za sekundu (viz. Zvedání a posunování věcí, s. 23).

Běh a plavání

Každých 15 sekund sprintu nebo minuta rychlého běhu nebo plavání, vyžaduje hod proti ZD na odolání ztráty 1 BU.

Hladovění

Člověk potřebuje tři jídla denně. Za každé jídlo, které vynecháš, ztrácíš 1 BU.

Dehydratace

Člověk (nebo elf, trpaslík atd.) potřebuje 2 čtvrtky (litry) vody denně, 3 v teplém podnebí, 5 v horké poušti! Pokud přijmeš méně než potřebuješ, ztratíš za každých osm hodin 1 BU. Pokud vypiješ méně než čtvrtku denně, ztrácíš navíc 1 BU a 1 BZ za den. Všechny ztracené BU kvůli dehydrataci můžeš získat nazpět poté, co budeš jeden odpočívat s dostatečným příjmem vody. Ztracené BZ si obnovíš obvyklým způsobem.

Bdění

Pokud jsi vzhůru déle než trvá normální den (typicky 16 hodin), začneš být unavený. Ztratíš 1 BU, pokud nepůjdeš spát a další 1 BU za každou čtvrt dne (obvykle 4 hodiny), kterou poté zůstaneš vzhůru.

Pokud ztratíš polovinu nebo více svých BU nedostatkem spánku, musíš házet proti Vůli každé dvě hodiny, které strávíš nečinností (např. pozorováním). Při neúspěchu usneš a spíš, dokud nebudeš vzbuzen nebo se dostatečně nevyspíš, jako při celonočním spánku. V případě úspěchu máš postih -2 na OB, IQ a hody na sebekontrolu.

Pokud klesneš pod 1/3 svých BU kvůli nedostatku spánku, házej tak, jak je uvedeno výše každých 30 minut nečinnosti nebo každé dvě hodiny činnosti. Toto může být velmi nebezpečné!

Zotavení se z únavy

Klidným odpočíváním si můžeš "běžně" vyléčit ztracené BU. Během odpočinku můžeš číst, mluvit nebo myslet, ale nemůžeš dokola chodit nebo dělat cokoli více usilovného. Za každých 10 minut odpočinku se ti navrátí 1 ztracený BU. GM ti může dovolit získat navíc jeden BU, pokud jsi měl během odpočinku slušné jídlo. Určité léky, kouzelné lektvary, magická kouzla, atd. mohou navrátit ztracené BU.

Z únavy způsobené bděním , se můžeš zotavit pouze spánkem trvajícím nejméně 8 hodin. To ti vrátí 1 BU. Další nepřetržitý spánek obnoví 1 BU za hodinu.

K navrácení BU ztracených díky hladovění nebo dehydrataci, potřebuješ jídlo nebo vodu, viz. výše.

Ostatní rizika

Kromě běžných nebezpečí, které jsou typické pro boj, jako meče, zbraně a kouzla, čelí dobrodruzi i jiným rizikům.

Chlad

Chlad může být smrtelný. Brnění musí být izolované nebo vyhřáté, aby ochranilo před dlouhodobým vystavění se okolnímu chladu.

Házej proti ZD každých 30 minut v "běžném" chladném počasí. Pro většinu lidí, to znamená teplotu pod 35° F (2° C). V mírném větru (10+ MPH nebo-li 16+ km/h), házej každých 15 minut. V silném větru (30+ MPH nebo-li 48 km/h) házej každých 10 minut. Dodatečně silný vítr může dramaticky snížit efektivní teplotu ("faktor mrazivého větru"). Podívej se na úpravy uvedené níže:

Tabulka chladu
Situace Úpravy hodů proti ZD
Lehké nebo žádné oblečení -5
Obyčejné zimní oblečení 0
"Arktické" oblečení +5
Vyhřívaný oblek +10
Mokré šaty dalších -5
Každých 10° pod 0° F (-18° C) efektivní hodnotou teploty -1

Neúspěch unaví za 1 BU. Jakmile se dostaneš pod 0 BU, začneš ztrácet stejný počet BZ jako BU. Navrácení ztracených BU nebo BZ způsobené chladem, vyžaduje dostačující úkryt a zdroj tepla (plamen, elektrická kamna, tělesné teplo, atd.).

Srážky a pády

O velikosti způsobeného zranění srážkou rozhodují Body zranění patřící postavě nebo předmětu a rychlost. "Rychlost" vyjadřuje, jak rychle se postava nebo předmět pohybuje v yardech za sekundu (2 MPH = 1 yard za sekundu).

Předmět při srážce způsobí drtivé zranění (hod kostkou) rovnající se (BZ × rychlost)/100. Pokud je to méně než 1k, pokládá se zranění za 1k-2.

Jestliže pohybující se předmět zasáhne nehybný objekt, který je příliš velký na to, aby byl odtlačen stranou, podobně jako země, hora nebo ledovec, způsobí obvykle srážka zranění jak nehybnému objektu tak i sobě. Pokud je překážka rozbitelná, pohybující se předmět nemůže způsobit nebo vzít více bodů zranění než je hodnota BZ+OZ překážky.

Pád

Pád je srážka s nehybným objektem: zemí. Najdi svou rychlost (v yardech za sekundu) při dopadu v následující tabulce:

Tabulka rychlosti při dopadu
Výška pádu Rychlost
1 yard 5
2 yardy 7
3 yardy 8
4 yardy 9
5 yardů 10
10 yardů 15
15 yardů 18
20 yardů 21
30 yardů 26
40 yardů 30
50 yardů 33
75 yardů 40
100 yardů 47
1000 yardů 146

Pokud padající předmět do někoho udeří, najdi rychlost předmětu v tabulce, uvedené výše, a vypočti zranění, stejně, jako při obyčejné srážce.

Choroba

Ve vzdálených zemích, nebo dokonce i doma, mohou dobrodruhy postihnout choroby a nezvyklé nemoci. Pátrání po léku, zda kvůli chřadnutí princezny, mimozemskému moru nebo biologickým zbraním teroristů, je skvělým námětem dobrodružství.

Důležité pojmy k porozumění dané nákazy jsou:

Hod na odolnost

Hod proti ZD na odolání choroby. Většina chorob umožňuje hod proti ZD v rozmezí od ZD do ZD-6. Při úspěchu, oběť neonemocní. V případě neúspěchu onemocní, ale hází si další hody na uzdravení se, jednou za "cyklus".

Prodleva

Je to inkubační doba, tj. čas mezi nakažením a projevením se prvních příznaků choroby u těch, kteří onemocněli. U "většiny" chorob to činí 24 hodin, ale u skutečných chorob to může být značně různé.

Zranění

Účinky chorob v herních podmínkách. Typicky je to 1 bod zranění jedem, ale může to být i více, až do 1k pro smrtelné choroby. OZ nechrání proti chorobě! Příznaky (horečka, kýchání, kašlání, skvrny, vyrážky, atd.) se objevují až po tom, co nakažený utrpí zranění. Zranění způsobená chrobou se nezačnou přirozeně hojit, dokud oběť neprovede hod proti ZD na uzdravení se!

Cykly

Choroba zraňuje svou oběť v pravidelných intervalech, dokud si oběť nehodí proti ZD nebo neuplyne maximální počet cyklů. "Běžný" interval mezi hody proti ZD je jeden den. Počet cyklů je spjat se závažností nákazy; například, potenciálně smrtelná choroba může způsobit pouze 1 BZ za cyklus, ale její průběh trvá 20-30 cyklů.

Jakmile se stanou příznaky choroby patrnými, rozpoznáš je pomocí hodu na Diagnózu. Ta nemůže rozpoznat úplně nové nemoci, ale dobrý hod může poskytnout dostatečné informace o možném způsobu poskytovaného ošetření.

Vhodná léčiva, jako jsou bylinky, léky, atd., mohou poskytnout bonus k opakujícím se hodům proti ZD při zbavování se určitých chorob. V době s UT6+, antibiotika (např. penicilin), dávají +3 na uzdravení se z většiny bakteriálních chorob.

Plameny

Pokud strávíš část kola v ohni (např. proběhneš skrz plameny), utrpíš 1k-3 zranění popálením. Pokud strávíš všechna kola v ohni s normální intenzitou nebo když hoříš, utrpíš 1k-1 zranění za sekundu. Velmi intenzivní oheň způsobí závažnější zranění; například, rozžhavené železo nebo tavná pec by mohla způsobit zranění 3k za sekundu.

Nepřetržité vystavení ohni může mít za následek intenzivní žár, který tě může výrazně unavit, dokonce, i když plameny sami o sobě nemohou proniknout skrz tvoje OZ. Viz. Žár (níže).

Jediný úder, který způsobí zásadní zranění popálením nejméně za 3 body, zapálí část oblečení oběti. To způsobí zranění popálením 1k-4 za sekundu a způsobí, že je oběť rozrušena (-2 na OB, ledaže by samotné zranění nemohlo cíli ublížit). K uhašení ohně musí oběť bušit svýma rukama do zapálených částí. To vyžaduje hod proti OB a každý pokus bere Rychlý manévr.

Jediný úder, který způsobí zásadní zranění popálením za 10 a více bodů, zapálí veškeré šaty oběti. To způsobí zranění popálením 1k-1 za sekundu a oběť je velmi rozrušena (-3 na OB, kromě toho, když házíš na uhašení ohně). K uhašení ohně se musí oběť válet po zemi. To vyžaduje hod proti OB a každý pokus si vezme tři Rychlé manévry. Skok do vody trvá pouze jednu sekundu a automaticky uhasí oheň.

Ve všech případech, v nichž plamen způsobí zranění, nezapomeň použít postihy k OB za šok!

Žár

V běžném teplém počasí, nebudeš mít zkušenosti se škodlivými účinky žáru, pokud zůstaneš ve stínu a nebudeš se moc pohybovat. Ale pokud jsi aktivní při teplotách vyšších o 10° nad tvojí oblasti tepelné pohody, pro člověka je to více jak 80° F (27° C), házej si proti ZD každých 30 minut.

Neúspěch tě připraví o 1 BU. Při kritickém neúspěchu utrpíš úžeh: ztratíš 1k BU. Jako obvykle, když zajdeš pod 0 BU, začínáš ztrácet za každý BU i BZ. Ztracené BU nebo BZ způsobené žárem nemůžeš získat nazpět do té doby, než se přesuneš do chladnějšího prostředí.

Rovněž teploty vyšší o 30° nad oblastí tepelné pohody (u člověka 91-120° F = 33-49° C), ztrácíš navíc 1 BU, kdykoli ztratíš BU za námahu nebo dehydrataci. Při teplotách vyšších o 60° nad oblastí tepelné pohody (u člověka 121-150° F = 49-66° C) ztrácíš navíc 2 BU.

Otrava jedem

Jed se může objevit na zbraních; na šípech, jehlách nebo na bodcích v pastech; v jídle nebo pití nabízeném proradným nepřítelem; a kdekoli jinde, kde to neočekáváš.

Důležité pojmy k porozumění daného jedu jsou:

Prodleva

Mnoho jedů požaduje pár sekund nebo několik hodin, než začnou účinkovat. To je téměř vždy splněno u jedů na trávení.

Odolnost

Některé jedy umožňují oběti hod proti ZD na odolání. Házej teprve, až uběhne prodleva, jestli vůbec uplyne. Jsou zde časté úpravy: slabý jed by mohl vyžadovat hod proti ZD+2, zatímco jiný, kterému je téměř nemožné odolat, může vyžadovat hod proti ZD-8! Nejběžnější je hod proti ZD-4. OZ nikdy neovlivní tento hod.

Pokud se nacházíš v jedovatém prostředí (jako je mrak plynu nebo toxická atmosféra) a házíš počáteční hod proti ZD, musíš hodit znovu každou sekundu, dokud tě jed neovlivní nebo neopustíš zamořenou oblast. Pokud má jed prodlevu, házej až uběhne doba prodlevy.

Účinky

Nejběžnější účinek jedu je zranění otrávením nebo únavou. Slabé jedy mohou způsobit jen 1 BZ nebo BU; prudší jedy mohou způsobit zranění za 1k a více. OZ nemá vliv na zranění. Takto ztracené BZ a BU se hojí normálně.

Dušení

Pokud máš naprostý nedostatek vzduchu, ztrácíš 1 BU za sekundu. Pokud se topíš po nevydařeném hodu na Plavání, můžeš se nadechnout nějakého vzduchu, ale zároveň budeš vdechovat i vodu: házej na Plavání každých pět sekund; neúspěch stojí 1 BU (viz. Plavání, s. 23).

Při 0 BU házej proti Vůli každou sekundu nebo upadneš do bezvědomí. Bez vzduchu zemřeš za čtyři minuty, bez ohledu na tvou hodnotu BU nebo BZ.

Pokud se nadechneš čistého vzduchu před tím než zemřeš, zastaví se ztráta BU a začneš získávat nazpět BU obvyklým způsobem (viz. Zotavení se z únavy, s. 31). Pokud jsi v bezvědomí, probudíš se, jakmile bude tvá hodnota BU na 1 BU. Pokud by jsi utonul, zachránce si musí též hodit na první pomoc, aby dostal z tvých plic vodu a zachránil tě.

Pokud by jsi šel bez vzduchu déle než dvě minuty, házej proti ZD na odolání trvalého poškození mozku: -1 na IQ.